209 arrangementer

Dato
Område
  • Sønderjylland
  • Sydjylland
  • Midtjylland
  • Nordjylland
  • Fyn og det sydfynske ø-hav
  • København
  • Nordsjælland
  • Sydsjælland, Møn
  • Lolland og Falster
  • Slesvig-Holsten
  • Øvrige Tyskland
  • Esbjerg Kommune
  • Haderslev Kommune
  • Kolding Kommune
  • Sønderborg Kommune
  • Tønder Kommune
  • Vejen Kommune
  • Aabenraa Kommune
Kategori
  • Musik og sang
  • Teater
  • Film
  • Udstilling
  • Natur
  • Motion og sport
  • Foredrag og debat
  • Folkefest og festival
  • Et Folkemøde i Ribe 21.-24. maj 2020
  • Kirkelig aktivitet
  • Pædagogisk aktivitet
  • Afstemningsfest
  • Jubilæum
  • Børn og unge
  • Andet

januar

Landstingssalen_03_David_Kahr_High_Dowloadet fra Folketingets hjemmeside.jpg 10 jan Kl. 9.30—15.30
Folketinget og Grænseforeningen

Konference i Landstingssalen på Christiansborg: Genforeningen 1920-2020. Hvad betyder grænsen i dag?

København
Krigsneuroser Og Rentesyge 10 jan Kl. 10.00—17.00
Nationalmuseet, Middelfart Museum

Krigsneuroser og rentesyge

København
Kongeaamuseet.jpg 10 jan Kl. 12:00—16.00
Kongeaamuseet

Da sønderjyderne fik den danske konge igen

Kolding Kommune, Sydjylland
Gamle Scene.jpg 10 jan Kl. Aften
Kulturministeriet, Det Kongelige Teater

Gallaforestilling i Det Kongelige Teater

København
Kunstnergave.bmp 10 jan
Museum Sønderjylland

Givet med glad sind Kunstnergaven til Sønderjylland

Aabenraa Kommune, Sønderjylland
Gr├ªnsel├©se Sting skitse med mood board.jpg 11 jan Kl. 11.00—13.30
Trapholt Kunstmuseum

Grænseløse Sting - Opstartsworkshop

Sønderjylland, Kolding Kommune
Vor Frue Kirke 12 jan Kl. 10.00—11.45
Vor Frue Kirke, Københavns Domkirke

Festgudstjeneste, fejring af 100-året for Genforeningen v/ Peter Skov-Jakobsen

København
SB 2020 3 Format A 12 jan Kl. 13.00—14.00
Bevtoft Borgerforening, Bevtoft forsamlingshus, Bevtoft hallen og Bevtoft Pensionistforening

Sigurd fortæller om Genforeningen

Haderslev Kommune, Sønderjylland
Sb 2020 1 Jazzkoncert1 13 jan Kl. 19.00—20.00
Samsø Kommune

Genforeningen - and all that jazz

Midtjylland
Maugstrup Præstegård 13 jan Kl. 19.30—21.30
"Den fri aftenhøjskole".

Den fri aftenhøjskole, markerer Genforeningen 1920 med en foredragsrække

Haderslev Kommune, Sønderjylland
bannere-FINAL kopi.jpg 14 jan Kl. 08.00—21.00
Sydslesvigsk Forening & Kolding Bibliotek

Det danske mindretal i Sydslesvig - vi gør Danmark lidt større

Kolding Kommune, Sydjylland
Foredrag Nis Boesdal Optakten Til Genforeningen I 1920 3 14 jan Kl. 14.00—17.00
Grundtvigsk Forening og Vinderup Kirke

Genforeningen 1920

Midtjylland
Afstemningskampen2 14 jan Kl. 19.00—21.00
Historisk Samfund for Sønderjylland

Afstemningskamp og afstemningsplakater

Tønder Kommune, Sønderjylland
Final 2020 Logo Artboard Rød Placeholder 14 jan Kl. 19.30—22.00
Aktivitetsudvalget i Lemvig og Heldum sogne

Foredragsaften i Lemvig Kirkehus

Midtjylland
Første Fordrag Genforeningen I Haderslev. 15 jan Kl. 19.30—21.30
Haderslev Arkiv- og Museumsforening, sammen med Historie Haderslev, Arkæologi Haderslev, og Folkeuniversitetet.

Familiens valg. Tre familier i Haderslev 1920

Haderslev Kommune, Sønderjylland
11.02.IdaElisabethJessen.jpg 15 jan Kl. 19:30—22:00
Foreningen Norden Aabenraa og Sønderborg-Gråsten + Grænseforeningen Aabenraa

Om hundrede år

Aabenraa Kommune, Sønderjylland
Horne Mandskor 15 jan Kl. 20.00—21.30
Et samarbejde mellem NORDEN Faaborg-Midtfyn, Lokalhistorisk Forening Rolfsted, Nutidens Husmødre, Ferritslev Friskole og Grænseforeningen Faaborg-Midtfyn

Genforeningens betydning for os i dag

Fyn og det sydfynske ø-hav
Jørgen Buch 16 jan Kl. 19.00—21.00
FOF-Sønderborg

Genforeningen og de efterladte ved lektor Jørn Buch

Sønderborg Kommune, Sønderjylland
SB 2020 3 Format A 16 jan Kl. 19.00—21.00
Randerup Forsamlingsgård

Sigurd Barrett, Genforeningskoncert til 100 besøgende

Tønder Kommune, Sønderjylland
Final 2020 Logo Artboard Rød Placeholder 16 jan Kl. 19.00—21.00
Dansk Centralbibliotek

Genforeningen 1920 – da Danmark blev samlet

Slesvig-Holsten
Final 2020 Logo Artboard Rød Placeholder 16 jan Kl. 19.30—21.00
Grænseforeningen Ølgod og Omegn

Sydslesvig i globaliseringens tegn

Sydjylland
Final 2020 Logo Artboard Rød Placeholder 16 jan Kl. 19.30—21.00
Projekt Deutsch-dänische Gemeinsamkeiten im Grenzland - 100 Jahre Teilung Schleswigs 1920-2020

Architektur und nationale Zugehörigkeit im Grenzland

Slesvig-Holsten
Rene Karpantschof 2 16 jan Kl. 19.30—21.30
Nr.Lyndelse sogns menighedsråd.

Sønderjyllands genforening og folkenes selvbestemmelse

Fyn og det sydfynske ø-hav
SB 2020 3 Format A 17 jan Kl. 18.00
Årslev Forsamlingshus

Fortællekoncert med Sigurd Barrett

Midtjylland
IMG_2217.jpg 18 jan Kl. 11.00—13.00
Grænseforeningen Fredericia-Middelfart

Foreningernes lørdag eller en Genforeningslørdag

Sydjylland
HBA00305.jpg 18 jan Kl. 13.00—16.00
Historie Haderslev

Familiens valg – tre familier i Haderslev 1920

Haderslev Kommune, Sønderjylland
Final 2020 Logo Artboard Rød Placeholder 18 jan Kl. 14.00—16.00
Augustenborg, Guderup, Nordborg Gå- og Løbeklubber

Kick Off for 2020 Gå-, og Nyløber-hold

Sønderborg Kommune, Sønderjylland
soenderjylland-1920-2019_1.jpg 18 jan
Museum Sønderjylland

Udstilling: Sønderjylland 1920-2019

Sønderborg Kommune, Sønderjylland
Musik Og Festgudstjeneste 19 jan Kl. 11.00—14.00
Grænseforening Samsø

Musik- og festgudstjeneste

Midtjylland
Kongens_ridt_web.jpg 19 jan Kl. 11.30—15.00
Sions Kirke

Foredrag om genforeningen 1920 indledt af kirkefrokost

København
SB 2020 3 Format A 19 jan Kl. 15.00—16.00
Sorø Grænseforening

Sigurd fortæller om Genforeningen

Final 2020 Logo Artboard Rød Placeholder 19 jan Kl. 15:00—20:00
Kultur- og Borgerforeningen HaderslevHus

Fællessang og fællesskab i grænselandet. - Vi hører sammen når vi synger sammen

Haderslev Kommune, Sønderjylland
Michael Böss 19 jan Kl. 16.00—18.00
Museet for Religiøs Kunst

Foredrag med Michael Böss, Nationalitet er noget vi gør

Midtjylland
Maugstrup Præstegård 20 jan Kl. 19.30—21.30
"Den fri aftenhøjskole".

"Den fri aftenhøjskole" markerer Genforeningen 1920 med en foredragsrække

Haderslev Kommune, Sønderjylland
Final 2020 Logo Artboard Rød Placeholder 21 jan Kl. 19.00—21.00
Grundtvigskirken

Sogneaften: "Genforeningen 2020 - Optakt og dens betydning og grænselandet i dag"

Esbjerg Kommune, Sønderjylland
1. de sønderjyske piger.JPG 21 jan Kl. 19.00—22.00
Grænseforeningen Vejle Vesteregn og Give Egnens Museum

Genforeningen 1920 med genstande og fortællinger

Sydjylland, Midtjylland
Genforeningen I Praksis. Hvordan Gør Man, Når En Landsdel Skifter Fra Ét Land Til Et Andet 21 jan Kl. 19.30—21.00
Askov Højskole, Askov Bylaug, Museet på Sønderskov, Styregruppen for Kongeåstien

Genforeningen i Praksis. Hvordan gør man, når en landsdel skifter fra ét land til et andet.

Vejen Kommune, Sønderjylland
Final 2020 Logo Artboard Rød Placeholder 22 jan Kl. 14.00—16.45
FOF Kolding-Vejen

Genforeningens kvindeskikkelser - de satte præg på 1920

Aabenraa Kommune, Sønderjylland
SB 2020 3 Format A 22 jan Kl. 17.00—ca. 21.30
Grænseforeningen for Kolding og Omegn med Historisk Forening i Vamdrup

Spis sammen og koncert med Sigurd Barrett

Kolding Kommune, Sydjylland
Grænseløse Sting Udvalgt billede 3 910x514.jpg 22 jan Kl. 18.00—20.30
Trapholt Kunstmuseum

Grænseløse Sting - Broderiaften

Sønderjylland, Kolding Kommune
Hans Jørgen Bonnichen2 22 jan Kl. 19.00—21.00
Holsted Bibliotek, Grundtvigsk Forum Holsted og Foreningen Norden

Barn af grænselandet

Sydjylland
Hans Jørgen Bonnichen2 23 jan Kl. 09.50—12.00
Glasmuseet Ebeltoft

Barn af grænselandet

Midtjylland
Final 2020 Logo Artboard Rød Placeholder 23 jan Kl. 14.00—16.00
Aktivitetsudvalget under Hjerting Sogns Menighedsråd

"Erindringer fra et liv i et grænseland under forandring” foredrag ved Knud-Erik Therkelsen

Esbjerg Kommune, Sydjylland
Grænseløse Sting Udvalgt billede 4 910x514.jpg (2) 23 jan Kl. 14.00—17.30
Trapholt Kunstmuseum

Grænseløse Sting - Broderiworkshop i Fjelstrup

Haderslev Kommune, Sønderjylland
Danmarkskort 2020 Vendt3 23 jan Kl. 19.00—20.30
Syddansk Universitet og Esbjerg Kommune

Danmarkskortet vendt om – en foredragsaften om udsigten over Danmark set fra Syddanmark

Esbjerg Kommune, Sydjylland
Den Danske Salmeduo 3158 (1) 23 jan Kl. 19.30—20.30
Hannerup Kirke

Den Danske Salmeduo: "Du skønne land"

Sydjylland
Drømmen.jpg 23 jan Kl. 19.30—21.30
Det lille Teater Flensborg

Drømmen om Flensborg

Slesvig-Holsten
Sb 2020 1 Jazzkoncert1 23 jan Kl. 19.30—ca. 21.30
Viborgegnens Grænseforening og Viborg Højskoleforening i samarbejde med Bjergsnæs Efterskole

Jazzkoncert-foredrag om Genforeningen 1920 and All that Jazz med Sigurd Baretts TRIO

Midtjylland
Final 2020 Logo Artboard Rød Placeholder 24 jan Kl. 14.00—16.00
Rigsarkivet Aabenraa

Udstilling om Genforeningen 1920

Aabenraa Kommune, Sønderjylland
Sb 2020 1 Jazzkoncert1 24 jan Kl. 19.30—22.00
Musikværkets Venner og Grænseforeningen for Thy og Mors

Sigurd fortæller om Genforeningen – and all that jazz!

Nordjylland
SB 2020 3 Format A 25 jan Kl. 11.00—11.45
Fredericia Bibliotek

Sigurd fortæller om Genforeningen

Sydjylland
SB 2020 3 Format A 25 jan Kl. 14.00—15.00
Foreninger i Højst Sogn

Sigurd Barrett fortæller om Genforeningen

Sønderjylland, Tønder Kommune
Norden1 27 jan Kl. 15.30—17.45
Folketinget

Norden mellem Napoleon, Bismarck, NATO og EU

København
Maugstrup Præstegård 27 jan Kl. 19.30—21.30
"Den fri aftenhøjskole".

Den fri aftenhøjskole markerer Genforeningen 1920 med en foredragsrække

Haderslev Kommune, Sønderjylland
Foredrag Med Nis Boesdal Omkring Genforeningen3 28 jan Kl. 19.00—21.00
Slogs Herreds Hus

Foredrag med Nis Boesdal omkring Genforeningen

Aabenraa Kommune, Sønderjylland
Genforeningen 1920.jpg (1) 28 jan Kl. 19.00—21.00
Folkeuniversitetet i samarbejde med RAMhuset

"Versaillesfreden og den nationale selvbestemmelsesret" v. Karl Chr. Lammers

Nordsjælland
Drømmen.jpg 28 jan Kl. 19.30—21.30
Det lille Teater Flensborg

Drømmen om Flensborg

Slesvig-Holsten
675 22.juni1924.jpg 28 jan Kl. 19.30—22.00
Historisk Forening i Jægerspris

Om Genforeningen i 1920

Nordsjælland
Grenzraum1 29 jan Kl. 18.00—20.00
Nordeuropa-Institut (Humboldt-Universität zu Berlin), Kgl. Dansk Ambassade

GRENZ\RAUM – GRÆNSE\REGION: Dansk-tyske historie(r)

Øvrige Tyskland
Grænseløse Sting Udvalgt billede 2 910x514.jpg 29 jan Kl. 18.00—20.30
Trapholt Kunstmuseum

Grænseløse Sting - Broderiaften

Sønderjylland, Kolding Kommune
genforeningen.jpg (1) 29 jan Kl. 19.00—21.00
Store Tåstrup kirke

Sønderjyllands genforening og folkenes selvbestemmelse

Nordsjælland
Hans Jørgen Bonnichen2 29 jan Kl. 19.30—21.00
Grænseforeningen Hørsholm

Hans Jørgen Bonnichsen: "Barn af grænselandet"

Nordsjælland
Det Slesvigske Spørgsmål På Fredskonferencen. 29 jan Kl. 19.30—21.30
Haderslev Arkiv- og Museumsforening, sammen med Historie Haderslev, Arkæologi Haderslev, og Folkeuniversitetet.

Det slesvigske spørgsmål på Fredskonferencen og i Versaillesfreden

Haderslev Kommune, Sønderjylland
Final 2020 Logo Artboard Rød Placeholder 30 jan Kl. 14.00—16.00
Aktivitetscentret Povlsbjerg

Grænselandsskæbner for 100 år siden

Haderslev Kommune, Sønderjylland
B10538.jpg 30 jan Kl. 14.00—16.00
Arkivsamvirket i Tønder Kommune

Genforeningen og afstemningstiden i 1920 i Tønder Kommune

Tønder Kommune, Sønderjylland
planche sproget_uden hvid kant.jpg 30 jan Kl. 15.00—17.00
Sydslesvigsk Forening i samarbejde med Kolding Bibliotek

Helt kunne vi aldrig nå hinanden ...

Sønderjylland, Kolding Kommune
Blovstrød Kirke 30 jan Kl. 19—21.30
Blovstrød kirkes menighedsråd v. Kristine K. Ravn

100 året for genforeningen - Anna Elisabeth Jessen og sønderjysk kaffebord

Nordsjælland
Drømmen.jpg 30 jan Kl. 19.30—21.30
Det lille Teater Flensborg

Drømmen om Flensborg

Slesvig-Holsten
Martin Schwarz 4 30 jan Kl. 19.30—22.00
Grundtvigs Forum Askov, i samarbejde med Askov Højskole og Folkeuniversitetet, Vejen

Foredrag v Professor emer. Dr. Martin Schwartz Lausten

Vejen Kommune, Sønderjylland

februar

Den anden Guldalder Lund 3210 SMK Foto 2019.jpg 01 feb Kl. 11.00—16.00
Ribe Kunstmuseum

Den anden Guldalder. Johan Ludvig Lund over alle grænser

Esbjerg Kommune, Sønderjylland
2. venskabsbesøg i Langbjerg forsamlingshus, Sydslesvig.jpg 01 feb Kl. 11.00
Grænseforeningen Vejle Vesteregn og Vejle Stadsarkiv

Fra folkesag til venskabsbesøg

Sydjylland
Dendanskesalmeduo 31581 01 feb Kl. 19.00—20.00
Høje Kolstrup Kirke

Den Danske Salmeduo: "Du skønne land"

Sønderjylland, Aabenraa Kommune
Original_SigurdBarrett.jpg 02 feb Kl. 15.00—16.00
Taksigelseskirken

Sigurd Barrett fortæller om Genforeningen

København
ope-n-gaestebud-min.jpg 02 feb Kl. 18.00—21.30
OPE-N

Fortællingen om et Gæstebud

Haderslev Kommune, Sønderjylland
Rene Karpantschof 2 02 feb Kl. 19.00—21.30
Veerst & Bække Kirker

Sønderjyllands genforening og folkenes selvbestemmelse

Vejen Kommune, Sønderjylland
bente hatting gjelten.jpg 03 feb Kl. 10.30—12.00
OK67 i Den Gule Villa

2020 Det store genforeningsår ved Bente Gjelten

København
Gr├ªnsel├©se Sting skitse med mood board.jpg (1) 03 feb Kl. 18.00—21.00
Trapholt Kunstmuseum

Grænseløse Sting - Broderiworkshop i Glamsbjerg

Fyn og det sydfynske ø-hav
Genforeningen LIVE Sort 03 feb Kl. 19.30—21.15
TV SYD

TV SYD på tur: Genforeningen LIVE

Kolding Kommune, Sønderjylland
Maugstrup Præstegård 03 feb Kl. 19.30—21.30
Den fri aftenhøjskole

Den fri aftenhøjskole markerer Genforeningen 1920 med en foredragsrække

Haderslev Kommune, Sønderjylland
Krigsneuroser Og Rentesyge 04 feb Kl. 8.30—22.00
Holstebro Bibliotek, Middelfart Museum

Krigsneuroser og rentesyge

Midtjylland
7 Knud Erik Therkelsen.jpg 04 feb Kl. 14.30—16.30
Frit Oplysningsforbund og Ældre Sagen Nordfyn

Genforenings Jubilæum i det store perspektiv

Fyn og det sydfynske ø-hav
Grænseløse Sting Udvalgt billede 4 910x514.jpg (3) 04 feb Kl. 18.00—21.00
Trapholt Kunstmuseum

Grænseløse Sting - Broderiworkshop i Billund

Sydjylland
SB 2020 3 Format A 04 feb Kl. 19.00—20.30
Kollundhus

Sigurd Barrett fortæller om Genforeningen - en fortælle koncert

Aabenraa Kommune, Sønderjylland
BOGCAFÉ.jpg 05 feb Kl. 10.30—11.30
Ringkøbing-Skjern Bibliotekerne

Bogcafé - Romaner om Sønderjylland

Final 2020 Logo Artboard Rød Placeholder 05 feb Kl. 12:00—14.30
Ældre Sagen i Sorø, "Herreværelset"

HERREVÆRELSET, foredrag ved Niels Henriksen

Knuder I Usynelig Bånd 05 feb Kl. 13.00—15.00
bogForm

Boglancering: "Knuder i usynlige bånd"

Aabenraa Kommune, Sønderjylland
Final 2020 Logo Artboard Rød Placeholder 05 feb Kl. 14.00—16.00
Taksigelseskirken

Sangeftermiddag Genforeningen 2020

København
bog & idé åbenrå.jpg 05 feb Kl. 16.00—17.00
Bog & idé, Aabenraa

Bogsignering: "Knuder i usynlige bånd"

Aabenraa Kommune, Sønderjylland
Fællessangskoncert, Skt. Clemens Drengekor Genforening M. Carsten Seyer Hansen 05 feb Kl. 17.00—18.00
Sangkraft Århus, Sangens Hus

Fællessangskoncert, Skt. Clemens Drengekor- Genforening - m. Carsten Seyer-Hansen

Midtjylland
Grænseløse Sting Udvalgt billede 4 910x514.jpg 05 feb Kl. 18.00—20.30
Trapholt Kunstmuseum

Grænseløse Sting - Broderiaften

Sønderjylland, Kolding Kommune
Fødslen Af Den Danske Sangkultur – En Fortælling I Ord, Musik Og Billeder. 05 feb Kl. 19.30—21.30
Jesper Hindø, Sangens Hus

Fødslen af den danske sangkultur – en fortælling i ord, musik og billeder

Slesvig-Holsten
Elsebeth_manip-2818-B[1].jpg 05 feb Kl. 20.00—21.00
Sønderjyllands Symfoniorkester

Det er hvidt herude

Kolding Kommune, Sønderjylland
Grænseløse Sting Udvalgt billede 1 910x514.jpg (1) 06 feb Kl. 18.30—21.30
Trapholt Kunstmuseum

Grænseløse Sting - Broderiworkshop i Augustenborg

Sønderjylland, Sønderborg Kommune
Kvindernes Rolle1 06 feb Kl. 19.00—21.00
Sønderborg Inner Wheel Klub

Kvindernes rolle ifm. Genforeningen

Sønderborg Kommune, Sønderjylland
Final 2020 Logo Artboard Rød Placeholder 06 feb Kl. 19.00—21.00
Aabenraa Biblioteker og Kulturhuse

GENFORENINGEN 1920 – DA DANMARK BLEV SAMLET

Aabenraa Kommune, Sønderjylland
20200206 Anna-Elisabeth-Jessen-III Vok Tarm.jpg 06 feb Kl. 19.00—21.00
Ringkøbing-Skjern Bibliotekerne

Forfatterforedrag v/ Anna Elisabeth Jessen

Midtjylland
Final 2020 Logo Artboard Rød Placeholder 06 feb Kl. 19.00
Skrave Hjemstavnsforening

Landeværn

Vejen Kommune, Sønderjylland
Drømmen.jpg 06 feb Kl. 19.30—21.30
Det lille Teater Flensborg

Drømmen om Flensborg

Slesvig-Holsten
Jørgen Buch 06 feb Kl. 19.30—2130
Ringkøbing Grænseforening

Genforeningen – da Sønderjylland blev delt i 1920

Midtjylland
Elsebeth_manip-2818-B[1].jpg 06 feb Kl. 20.00—22.00
Sydslesvigsk Forening

Sønderjyllands Symfoniorkester: Det er hvidt derude

Slesvig-Holsten
GENPLAKAT1 07 feb Kl. 10.00—12.00
Broager Skole, Det Nationale Udvalg, Broagerlands Lokalarkiv, Meninghedsrådet

Fernisering på genforeningsudstilling

Sønderborg Kommune, Sønderjylland
Afstemningsplakater 1920 – 2020 Fortid – Nutid 07 feb Kl. 12.30—16.00
Tønder Gymnasium

Afstemningsplakater 1920 – 2020: Fortid – nutid – fremtid

Tønder Kommune, Sønderjylland
Særudstilling Genforeningen I Christiansfeld Foto, Christiansfeld Lokahistorisk Arkiv Og Forening (1) 07 feb Kl. 14.00
Christiansfeld Centret

Særudstilling: Genforeningen i Christiansfeld

Kolding Kommune, Sønderjylland
Afstemningsfest, Hviding Forsamlingshus 07 feb Kl. 18.00—23.00
Hviding forsamlingshus

Afstemningsfest, Hviding forsamlingshus

Esbjerg Kommune, Sønderjylland
Grænseløse Sting Udvalgt billede 3 910x514.jpg (2) 08 feb Kl. 10.00—13.00
Trapholt Kunstmuseum

Grænseløse Sting - Broderiworkshop i Flensborg

Sønderjylland, Sønderborg Kommune
SB 2020 3 Format A 08 feb Kl. 10.30—11.15
Christiansfeld Centret

Sigurd fortæller om Genforeningen

Kolding Kommune, Sønderjylland
ny_rejse.jpg 08 feb Kl. 11.00—13.00
Aabenraa Kunsthandel v/ foreningen Makrelsalat

Forladte Rødder

Aabenraa Kommune, Sønderjylland
6 - 26 Den lille sønderjyske pige 40x50 (1 MIB).jpg 08 feb Kl. 11.00
Det Nationalhistoriske Museum på Frederiksborg

Fotoudstilling om Genforeningen 1920

Nordsjælland
Final 2020 Logo Artboard Rød Placeholder 08 feb Kl. 19.00
Skrave Hjemstavnsforening

Landeværn

Vejen Kommune, Sønderjylland
Sct. Nicolai Kirke Aabenraa 09 feb Kl. 10.00—11.30
Haderslev Stift

Genforeningsgudstjeneste i Sct. Nicolai Kirke i Aabenraa

Aabenraa Kommune, Sønderjylland
Gudstjeneste I Sct. Nikolai Kirken I Åbenrå4 09 feb Kl. 10.00—13.30
Haderslev stift

Gudstjeneste i Sct. Nikolai kirken i Aabenraa

Aabenraa Kommune, Sønderjylland
Blicher - tegning.jpg 09 feb Kl. 12.00—16.00
Museum Silkeborg Blicheregnen

Miniudstilling: Blicher og Genforeningen

Midtjylland
B4020.jpg 09 feb Kl. 13.00—17.00
Skodborg Hjemstavnsforening

I Afstemningens fodspor 100 år efter

Vejen Kommune, Sønderjylland
Ulkebøl 09 feb Kl. 13.00—17.30
Ulkebøl Forsamlingshus- Menighedsråd - Ulkebøl Lokalhistorisk Arkiv

Afstemningsfest i Ulkebøl Forsamlingshus

Sønderborg Kommune, Sønderjylland
Sundeved2020 09 feb Kl. 13.00—18.00
Forsamlingsgaarden Sundeved

Afstemningsfest, Forsamlingsgaarden Sundeved

Sønderborg Kommune, Sønderjylland
Broager 2 09 feb Kl. 13.30—15.30
Broager Nationale Udvalg, Grænseforeningen Sønderborg, Foreningen Norden Sønderborg/Gråsten

Afstemningsfest i Broager

Sønderborg Kommune, Sønderjylland
Bov Kirke 09 feb Kl. 14.00—15.00
Bov Sogn

Dansk-tysk gudstjeneste

Aabenraa Kommune, Sønderjylland
Løjt Kirke 09 feb Kl. 14.00—16.00
Grænseforeningen Aabenraa, Løjt og Genner menighedsråd, Løjt Forsamlingshus og Højskoleforeningen

Festgudstjeneste, brødtort og "de forbudte sange"

Aabenraa Kommune, Sønderjylland
2020Genforening - Trine og Allan - bredformat (002).jpg 09 feb Kl. 14.00—16.00
Lokalhistorisk Forening for Vojens-området

Sangeftermiddag med Allan og Trine søndag

Haderslev Kommune, Sønderjylland
Luftfoto 1200.jpg 09 feb Kl. 14.00—16.00
Sandbjerg Gods

Kyndelmisse på Sandbjerg Gods: Ellen Dahl og hendes søster Karen Blixens kærlighed til naturen og litteraturen

Sønderborg Kommune, Sønderjylland
Genforeningsfest Kvastgrå 09 feb Kl. 14.00—17.00
Lokal

Genforeningsfest i Kastvrå

Haderslev Kommune, Sønderjylland
100 Året For Genforeningen 1920 09 feb Kl. 14.00—17.00
Brændstrup Hjemstavnsforening

100 året for Genforeningen 1920

Vejen Kommune, Sønderjylland
Det Danske Toldsted Ved Skodborghus 10021920 (1) 09 feb Kl. 14.00—17.00
Askov Højskole, Askov Bylaug, Museet på Sønderskov, Styregruppen for Kongeåstien

Historisk Vandring

Vejen Kommune, Sønderjylland
Forside Den Delte By Omslag 09 feb Kl. 14.00—17.00
Tinglev Forum

Afstemningsfest, Tinglev Fritidscenter

Aabenraa Kommune, Sønderjylland
Final 2020 Logo Artboard Rød Placeholder 09 feb Kl. 14.30—16.30
Hammelev Forsamlingshus

Sang og kaffebord

Haderslev Kommune, Sønderjylland
Henrik Becker Christensen3 09 feb Kl. 19.00—21.30
Borup kirke

En aften om Genforeningen

Nordsjælland
Afstemningsfest2019-1.JPG 09 feb Kl. 19.00—22.00
Lysabild Sognehistoriske forening

Afstemningsfest Lysabild

Sønderborg Kommune, Sønderjylland
Sten Riis Forsider 10 feb Kl. 09.00—14.00
Genforenings- og Grænsemuseet

Bogudgivelse af Steffen Riis´2-bindsværk om Genforeningen

Kolding Kommune, Sønderjylland
Foran Visby Forsamlingshus.jpg 10 feb Kl. 13.30—16.00
Historisk Forening for Bredebro og Omegn

Afstemningsfest i Bredebro Forsamlingshus

Tønder Kommune, Sønderjylland
Golden Days Tøndergade Event 2 10 feb Kl. 13.45—14.15
Golden Days

Indvielse af mindeplade for Genforeningen på Tøndergade i København

København
imagescaler.jpeg 10 feb Kl. 14.00—16.30
Lokalhistorisk Forening for Bevtoft og Tirslund

Afstemningsfest

Sønderjylland, Haderslev Kommune
Jørgen Buch 10 feb Kl. 14.30—16.30
huset + GF + Ældre sagen

Afstemningsdagen for 100 år siden med Jørn Buch

Aabenraa Kommune, Sønderjylland
Hans Jørgen Bonnichen2 10 feb Kl. 14.30—17.00
Hillerød Grænseforening

Barn af grænselandet

Nordsjælland
3. DSCN9953 (2) del af koret med flagstang.JPG 10 feb Kl. 15.00—19.00
Danske Seniorer Dybbøl

Afstemningsfest, Skansen Sønderborg

Sønderborg Kommune, Sønderjylland
Final 2020 Logo Artboard Rød Placeholder 10 feb Kl. 15.00—21.00
Nr. Hostrup Ungdomsforening, Familie og Samfund, Nr. Hostrup Beboerforening, Egvad Menighedsråd, Nr. Hostrup Forsamlingshus

Genforeningsfest

Aabenraa Kommune, Sønderjylland
Møder i grænselandet_pressebillede uden tekst.jpg 10 feb Kl. 16.30—17.30
Biblioteket Sønderborg, m.fl.

Møder i grænselandet

Sønderborg Kommune, Sønderjylland
Nyhedsbrev_Afstemningsfest.jpg 10 feb Kl. 17.00—21.30
Gram Slot

Afstemningsfest 2020 - Gram Slot

Haderslev Kommune, Sønderjylland
Afstemningsfest.jpeg 10 feb Kl. 17.00—21.30
Rømø Lokalhistorisk Forening og Rømø Menighedsråd

Afstemningsfest på Rømø

Tønder Kommune, Sønderjylland
afstemning1920-2020.jpg 10 feb Kl. 17.00—22.00
Rens & Omegns Lokalhistoriske Forening

Rens og Omegns Lokalhistoriske Forening, 100 års jubilæumsfest

Aabenraa Kommune, Sønderjylland
Balle Genforeningsflag Til Afstemningsfest2 10 feb Kl. 18.00—22.00
Grænseforeningen Vejle Vesteregn, Balle Forsamlingshus, Balle Valgmenighed, Historisk Samfund for Sydøstjylland

Afstemningsfest i Balle Forsamlingshus

Sydjylland
Gule Ærter 10 feb Kl. 18.00—22.00
Grænseforeningen for København og Frederiksberg

Gule ærter

København
DSC03993.JPG 10 feb Kl. 18.00—22.00
Øster Lindet Sogns Lokalhistorisk Forening

Fejring af 100 året for Genforeningen 1920

Vejen Kommune, Sønderjylland
Final 2020 Logo Artboard Rød Placeholder 10 feb Kl. 18.00—22.00
Løgumkloster Forsamlingshus

Afstemningsfest, Løgumkloster Forsamlingshus

Tønder Kommune, Sønderjylland
Dendanskesalmeduo 31581 10 feb Kl. 18.30—21.45
Foreningen Norden, Historisk Forening, Grænseforeningen og Foreningen Emanuel.

Afstemningsfest, Kulturhus Emanuel

Tønder Kommune, Sønderjylland
Billede 1 ærø.JPG 10 feb Kl. 19.00—21.00
Ærø Museum

Kim Furdal: Sønderjyllands genforening 1920

Sydjylland
Final 2020 Logo Artboard Rød Placeholder 10 feb Kl. 19.00—21.00
Grænseforeningen Silkeborg og Omegn

Eventyret der blev væk – kampen om Genforeningen 1918-1920

Midtjylland
Stem dansk.jpg 10 feb Kl. 19:00—21:00
Udvalget til afholdelse af nationale mindesamvær, Grænseforeningen for Kolding og omegn, Kolding Kommune og Foreningen Norden (Haderslev – Frøs Herred – Christiansfeld)

Afstemningsfest i Christiansfeld

Kolding Kommune, Sønderjylland
marianne-biskop.jpg 10 feb Kl. 19.00—21.30
Haderslev Grænseforening

Afstemningsfest, Hotel Norden

Haderslev Kommune, Sønderjylland
Final 2020 Logo Artboard Rød Placeholder 10 feb Kl. 19.00—21.30
Foreningslivet i Vedsted, Vedsted Kirke, i samarbejde med Vedsted Landbohjem

Afstemningsfest, Vedsted Landbohjem

Haderslev Kommune, Sønderjylland
Frøslev Kro Kongebesøg 10 feb Kl. 19.00—21.30
Historisk Forening for Bov og Holbøl sogne, Bov sogn og Aabenraa Bibliotekerne

Afstemningsfest på Frøslev Kro

Aabenraa Kommune, Sønderjylland
Afstemningsfesten på Folkehjem.bmp 10 feb Kl. 19.00—21.35
Sprogforeningen, Sønderjydsk Skoleforening, Historisk Samfund, Foreningen Norden, Grænseforeningen, Frederiksklubben

Afstemningsfesten på Folkehjem

Aabenraa Kommune, Sønderjylland
B4020.jpg 10 feb Kl. 19.00—22.00
Skodborg Hjemstavnsforening

Afstemningsfest i Skodborg

Vejen Kommune, Sønderjylland
5 Afstemningsfest, Frosch Hotel.jpg 10 feb Kl. 19.00—22.00
Lokalhistorisk Arkiv for Arrild Sogn, Lokalhistoris Forening for Arrild Sogn og Toftlund Lokalhistoriske Forening og Arkiv

Afstemningsfest, Toftlund

Tønder Kommune, Sønderjylland
IMG_1647.JPG 10 feb Kl. 19.30—21.00
Sct. Nicolai Sogn

Afstemningsdagen i sang og fortælling

Sydjylland
Afstemingsfest Fole1 10 feb Kl. 19.30—21.30
Fole lokalarkiv og forsamlingshus

Afstemningsfest Fole Lokalarkiv

Sønderjylland, Haderslev Kommune
Afstemningsfest Møgeltønder 2 10 feb Kl. 19.30—22.00

Afstemningsfest, Møgeltønder Forsamlingshus

Tønder Kommune, Sønderjylland
Final 2020 Logo Artboard Rød Placeholder 10 feb Kl. 19.30—22.00
"Den fri aftenhøjskole", "Den Kreativ forening", Maugstrup menighedsråd

Afstemnings møde 10.februar 2020 i Multihuset Simmersted

Haderslev Kommune, Sønderjylland
Sdr-Hygum-Forsamlingshus-17-09.jpg 10 feb Kl. 19.30—22.30
Sdr. Hygum Forsamlingshus, Sdr. Hygum Lokalhistorisk Forening, Rødding Lokalhistorisk Forening og Rødding – Vejen Grænseforening.

Afstemningsfest 100-års fejring

Vejen Kommune, Sønderjylland
Geochacing1 10 feb
Christiansfeld Centret

Geocaching: Genforeningen i Christiansfeld 1920

Kolding Kommune, Sønderjylland
myapp.png 10 feb
Christiansfeld Centret

Genforeningsrute i Christiansfeld

Sønderjylland, Kolding Kommune
1b.jpg 11 feb Kl. 10.00
Dansk Plakatmuseum

Grænsen er nået. Afstemningsplakater fra grænselandet 1920

Midtjylland
042.jpg 11 feb Kl. 14.00—16.00
Jyllinge Sogns menighedsråd

Sønderjyllands genforening og folkenes selvbestemmelse

Nordsjælland
Møllevangen12 11 feb Kl. 17.00—21.00
Agerskov Friplejehjem Møllevangen

Afstemningsfest, Agerskov Friplejehjem

Sønderjylland, Tønder Kommune
11.02.IdaElisabethJessen.jpg 11 feb Kl. 19.00—21.00
Grænseforeningen i samarbejde med Horsens Bibliotek

Anna Elisabeth Jessen: Om hundrede år

Midtjylland
museum sønderjylland.jpg 12 feb Kl. 08:30—08:50
Morgensang på Københavns Hovedbibliotek

Morgensang på Københavns hovedbibliotek

København
Final 2020 Logo Artboard Rød Placeholder 12 feb Kl. 14.30—16.30
Fløng Menighedsråd

Sogneeftermiddag i Fløng Kirke, Sognets Hus

Nordsjælland
Rene Karpantschof 2 13 feb Kl. 19.00—21.00
Seest Sogn

Sønderjyllands genforening og folkenes selvbestemmelse

Kolding Kommune, Sønderjylland
Drømmen.jpg 13 feb Kl. 19.30—21.30
Det lille Teater Flensborg

Drømmen om Flensborg

Slesvig-Holsten
Kort over afstemningsresultatet.PNG 13 feb Kl. 19.30—21.30
Arrangeres af Historisk Samfund for Sønderjylland og Historisk Samfund for Als og Sundeved.

Valgaften på Sønderborg Slot – oplev folkeafstemningerne live

Sønderborg Kommune, Sønderjylland
Ejnar Nielsen-buket_lowres.jpg 15 feb Kl. 13.00—16.00
Vejen Brørup Havekreds, Danmarks Naturfredningsforening og Vejen Kunstmuseum

BUKETTUR

Vejen Kommune, Sønderjylland
1 DIE FLUCHT Kaaregolles Klein 15 feb Kl. 13.00—17.00
Museet Holmen

Grænse Grenze Granitsa

Tønder Kommune, Sønderjylland
Final 2020 Logo Artboard Rød Placeholder 16 feb Kl. 17.00—18.30
Museet for Religiøs Kunst

Foredrag: 100-året for Genforeningen ved Simon Faber

Midtjylland
ope-n-gaestebud-min.jpg 16 feb Kl. 18.00—21.30
OPE-N

Fortællingen om et Gæstebud

Tønder Kommune, Sønderjylland
Genforeningen 2020 på Rude Strand Højskole1.jpg 17 feb Kl. 10.00—23.00
Rude Strand Højskole

Genforeningen 2020 på Rude Strand Højskole

Midtjylland
Maugstrup Præstegård 17 feb Kl. 19.30—21.30
Den fri aftenhøjskole

Den fri aftenhøjskole markerer Genforeningen 1920 med en foredragsrække

Haderslev Kommune, Sønderjylland
Krigsneuroser Og Rentesyge 18 feb Kl. 13.00—17.00
Løgumkloster bibliotek, Middelfart Museum

Krigsneuroser og rentesyge

Tønder Kommune, Sønderjylland
Føllesange Omkring Det Sønderjydske Kaffebord 18 18 feb Kl. 13.30—16.30
Højskoleeftermiddage ved Viborg Domkirke

Fællessange omkring Det Sønderjyske Kaffebord

Midtjylland
Final 2020 Logo Artboard Rød Placeholder 18 feb Kl. 14.30—16.30
Grænseforeningen Ølgod og Omegn

Hundred året for Genforeningen og fremtiden

Sydjylland
Final 2020 Logo Artboard Rød Placeholder 18 feb Kl. 14.30—17.30
Ansager-Skovlund Foredragsforening og Grænseforeningen for Ølgod og Omegn

Genforeningen - Sydslesvig

Sydjylland
asser.jpg (1) 18 feb Kl. 16.30—17.30
Aabenraa Biblioteker og Kulturhuse

DANMARKSHISTORIEN PÅ ÉN TIME

Sønderjylland, Aabenraa Kommune
asser.jpg (1) 18 feb Kl. 19.00—20.30
Aabenraa Biblioteker og Kulturhuse

DANMARKSHISTORIEN PÅ ÉN TIME

Sønderjylland, Aabenraa Kommune
Jessen 18 feb Kl. 19.00—20.30
Aabenraa Y's Men's´ Club

Den nordslesvigske kirke - før og efter 1920

Aabenraa Kommune, Sønderjylland
Forholdet Mellem Danmark Og Tyskland 100 År Efter Genforeningen 18 feb Kl. 19.00—21.00
Skiveegnens Grænseforening

Mindretallene i Nord- og Sydslesvig i hundrede år

Midtjylland
Final 2020 Logo Artboard Rød Placeholder 18 feb Kl. 19.00—21.00
Rise-Egvad Højskoleforening

I 2020 fejrer vi 100-året for Sønderjyllands genforening med Danmark.

Sønderjylland, Aabenraa Kommune
Rene Karpantschof 2 18 feb Kl. 19.00—21.30
Egen Sogns Lokalhistoriske Forening og Egen Sogns Menighedsråd

Sønderjyllands genforening og folkenes selvbstemmelse

Sønderborg Kommune, Sønderjylland
BOGCAFÉ.jpg (1) 19 feb Kl. 10.30—11.30
Ringkøbing-Skjern Bibliotekerne

Bogcafé - Romaner om Sønderjylland

Midtjylland
Genforeningen.jpg (1) (1) 19 feb Kl. 12.00—18.00
Kulturhuset Rejsestalden

Fotoudstilling. Genforeningen 1920 i Jægerspris

Nordsjælland
Grænseløse Sting Udvalgt billede 1 910x514.jpg (2) 19 feb Kl. 13.00—16.00
Trapholt Kunstmuseum

Grænseløse Sting - Broderiworkshop i Rødding

Vejen Kommune, Sønderjylland
Final 2020 Logo Artboard Rød Placeholder 19 feb Kl. 14.00—16.00
Taksigelseskirken

De skal ikke blive glemt

København
Genforeningen For 100 År Siden Kongen Begår Statskup I Danmark Ved Foredragsholder Steen Ole Hede 1 19 feb Kl. 14.00—16.45
FOF Kolding-Vejen

Påskekrisen i 1920

Vejen Kommune, Sønderjylland
Grænseløse Sting Udvalgt billede 1 910x514.jpg 19 feb Kl. 18.00—20.30
Trapholt Kunstmuseum

Grænseløse Sting - Broderiaften

Sønderjylland, Kolding Kommune
Final 2020 Logo Artboard Rød Placeholder 19 feb Kl. 19.00—21.00
RAMhuset

Fra Sønderjylland til Danmark ⁃ en rejse i tiden ved Kjeld Flyvholm Brodersen

Nordsjælland
Final 2020 Logo Artboard Rød Placeholder 19 feb Kl. 19.00—21.00
mellem Grænseforeningen for Nr. Nebel, Varde og Omegn og Varde Bibliotek

Genforeningen set fra Varde og Omegn. Foredrag, fællessang og kagebord

Sydjylland
Vesai 19 feb Kl. 19.00—21.00
Dalum Bibliotek

Verdenskrig og Versaillesfreden – drøm og diktat

Fyn og det sydfynske ø-hav
LindaLassen.Bogforside.png 19 feb Kl. 19.00—21.00
Glasmuseet Ebeltoft

Ord om onsdagen

Midtjylland
Glæder Og Dramaer Ved Den Kirkelige Genforening 1920. 19 feb Kl. 19.30—21.30
Haderslev Arkiv- og Museumsforening, sammen med Historie Haderslev, Arkæologi Haderslev, og Folkeuniversitetet.

Glæder og dramaer ved den kirkelige Genforening i 1920

Haderslev Kommune, Sønderjylland
Grænseløse Sting Udvalgt billede 4 910x514.jpg (4) 20 feb Kl. 09.00—12.00
Trapholt Kunstmuseum

Grænseløse Sting - Broderiworkshop i Padborg

Sønderjylland, Sønderborg Kommune
BOGCAFÉ.jpg (2) 20 feb Kl. 10.30—11.30
Ringkøbing-Skjern Bibliotekerne

Bogcafé - Romaner om Sønderjylland

Midtjylland
Flemming Møldrup Tom B Swienty 2 20 feb Kl. 19.00—21.00
Schweizerhalle - Tønder Kulturhus

Foredrag med Flemming Møldrup og Tom Buk-Swienty

Tønder Kommune, Sønderjylland
Final 2020 Logo Artboard Rød Placeholder 20 feb Kl. 19.30—21.00
Projekt Deutsch-dänische Gemeinsamkeiten im Grenzland - 100 Jahre Teilung Schleswigs 1920-2020

Die Königliche Dänische Kunstakademie in Kopenhagen und Europa

Slesvig-Holsten
Rene Karpantschof 2 20 feb Kl. 19.30—21.30
Vester Hæsinge- og Sandholts Lyndelses Menighedsråd

Sønderjyllands genforening og folkenes selvbestemmelse

Fyn og det sydfynske ø-hav
Final 2020 Logo Artboard Rød Placeholder 21 feb Kl. 14.00—16.00
Emdrup Kirke

Genforeningssten

København
teambuilding_1-10.jpg 21 feb Kl. 16.00—18.00
Kunstnerhusets Venner

Fernisering på udstillingen "Det gode naboskab"

Tønder Kommune, Sønderjylland
Genforening 2020 Fællessangskoncert 21 feb Kl. 16.30—17.45
Den Jyske Sangskole, Herning Bibliotekerne og Sangens Hus

Genforening 2020 Fællessangskoncert

Midtjylland
KongChrX_farve.jpg 22 feb Kl. 10.00—15.15
Menighedsråd i Grene og Grindsted, Folkeuniversitetet i Billund, Billund Bibliotekerne, Grene Provsti

En dag om Genforeningen

Sydjylland
Svestar3 22 feb Kl. 10.00—16.00
Randers Amts Historiske Samfund og Grænseforeningen f. Randers & Omegn

Det lyder som et Eventyr

Midtjylland
Agnes Smith 22 feb Kl. 11.00—16.00
Ribe Kunstmuseum

Agnes Smidt. Sønderjyde, kvinde og kunstner

Esbjerg Kommune, Sønderjylland
SB 2020 3 Format A 22 feb Kl. 16.00—17.00
Foreningen Musik På Industrien

Sigurd Barrett fortæller om Genforeningen

Fyn og det sydfynske ø-hav
Sb 2020 1 Jazzkoncert1 22 feb Kl. 20.00—22.00
Foreningen Musik På Industrien

Sigurd Barrett fortæller om Genforeningen

Fyn og det sydfynske ø-hav