265 arrangementer

Kalenderen giver dig overblik over alle arrangementer i Genforeningen 2020. Programmet løber fra 10. januar til 12. juli. Du kan søge på fritekst, dato, område og kategori.
Dato
Område
  • Sønderjylland
  • Sydjylland
  • Midtjylland
  • Nordjylland
  • Fyn og det sydfynske ø-hav
  • København
  • Nordsjælland
  • Sydsjælland, Møn
  • Lolland og Falster
  • Slesvig-Holsten
  • Øvrige Tyskland
  • Esbjerg Kommune
  • Haderslev Kommune
  • Kolding Kommune
  • Sønderborg Kommune
  • Tønder Kommune
  • Vejen Kommune
  • Aabenraa Kommune
Kategori
  • Musik og sang
  • Teater
  • Film
  • Udstilling
  • Natur
  • Motion og sport
  • Foredrag og debat
  • Folkefest og festival
  • Et Folkemøde i Ribe 21.-24. maj 2020
  • Kirkelig aktivitet
  • Pædagogisk aktivitet
  • Afstemningsfest
  • Jubilæum
  • Børn og unge
  • Andet

februar

teambuilding_1-10.jpg 21 feb Kl. 16.00—18.00
Kunstnerhusets Venner

Fernisering på udstillingen "Det gode naboskab"

Tønder Kommune, Sønderjylland
Agnes Smith 22 feb Kl. 11.00—16.00
Ribe Kunstmuseum

Agnes Smidt. Sønderjyde, kvinde og kunstner

Esbjerg Kommune, Sønderjylland

marts

bannere-FINAL kopi.jpg 01 mar Kl. 10.00—16.00

Åbning af fotoudstilling på Danevirke Museum

Slesvig-Holsten
LindaLassen.Bogforside.png 02 mar Kl. 19.00—21.00
Dansk Centralbibliotek og Den slesvigske Kvindeforening

Jens og Marie Jessen og drømmen om et dansk Flensborg

Slesvig-Holsten
11.02.IdaElisabethJessen.jpg 02 mar Kl. 19.00—21.30
Tønder Amts Grænseforening, Foreningen Norden, Sprogforeningen og Tønder Biblioteker.

Anna Elisabeth Jessen fortæller om Bogen: "Om hundrede år"

Tønder Kommune, Sønderjylland
Drømmen.jpg 05 mar Kl. 19.30—21.30
Det lille Teater Flensborg

Drømmen om Flensborg

Slesvig-Holsten
Ars-Nova.jpg 07 mar Kl. 15.00—17.00
Brede Menighedsråd

Istedløven – en foredragskoncert. Med Ars Nova Copenhagen, Søren Kinch Hansen og Jørgen Carlsen

Tønder Kommune, Sønderjylland
ope-n-gaestebud-min.jpg 08 mar Kl. 18.00—21.30
OPE-N

Fortællingen om et Gæstebud

Slesvig-Holsten
Ars-Nova.jpg 08 mar Kl. 19.30—21.30
Zions Kirke, Esbjerg

Istedløven – en foredragskoncert. Med Ars Nova Copenhagen, Søren Kinch Hansen og Jørgen Carlsen

Esbjerg Kommune, Sønderjylland
Johannes Wildner_0316.jpg (1) 11 mar Kl. 20.00—21.30
Sønderjyllands Symfoniorkester

Sønderjysk Sommersymfoni med gymnasiekorene

Tønder Kommune, Sønderjylland
Dansk Centralbibliotek 12 mar Kl. 13.00—18.00
Dansk-afdelingen ved Europa-Universität Flensburg i samarbejde med Dansk Centralbibliotek for Sydslesvig og dansk-afdelingen ved Syddansk Universitet

1920 - Øjebliksbilleder fra genforeningsåret

Slesvig-Holsten
Dansk Centralbibliotek 13 mar Kl. 9.00—17.00
Dansk-afdelingen ved Europa-Universität Flensburg i samarbejde med Dansk Centralbibliotek for Sydslesvig og dansk-afdelingen ved Syddansk Universitet

1920 - Øjebliksbilleder fra genforeningsåret

Slesvig-Holsten
Museum_Gaarden.jpg 14 mar Kl. 14.00—16.00
Fælleslandboforeningen for Sydslesvig e.V.

Udstillingsåbning af udstilling om afstemningstiden på Christian Lassens Minde Museum

Slesvig-Holsten
Drømmen.jpg 14 mar Kl. 16.00—18.00
Det lille Teater Flensborg

Drømmen om Flensborg

Slesvig-Holsten
Final 2020 Logo Artboard Rød Placeholder 14 mar Kl. 19.00—22.00
Historisk Samfund Sønderjylland - Kreds Sydslesvig, Den selskabelige Forening ”Borgerforeningen” og Sydslesvigsk Forening

Afstemningsdagen i 2. zone

Slesvig-Holsten
Final 2020 Logo Artboard Rød Placeholder 15 mar Kl. 10.00—17.00
Museumsberg Flensburg

Perspektivskifte / Perspektivwechsel 2020 - 100 Jahre Grenzgeschichten / 100 års grænsefortælling

Slesvig-Holsten
Final 2020 Logo Artboard Rød Placeholder 15 mar Kl. 11.15—12.15
Haderslev stift

Gudstjeneste i Marienkirche i Flensborg

Slesvig-Holsten
Grænseløse Sting Udvalgt billede 1 910x514.jpg (3) 15 mar Kl. 12.00—15.00
Trapholt Kunstmuseum

Grænseløse Sting - Broderiworkshop i Ribe

Esbjerg Kommune, Sønderjylland
IMG_1089.jpg 15 mar Kl. 12.00—16.00
MYRTHUE - Natur, Kultur & Læring

Sønderjysk kaffebord på Naturskolen Kratskellet

Sønderjylland, Esbjerg Kommune
Deutsch Dänische Gemeinsamkeiten 16 mar Kl. 14.00—15.30
Projekt Deutsch-dänische Gemeinsamkeiten im Grenzland - 100 Jahre Teilung Schleswigs 1920-2020

Deutsch-dänische Gemeinsamkeiten

Slesvig-Holsten
Elsemarie Dam-Jensen - msj.jpg (1) 18 mar Kl. 14.30—16.30
Esbjerg Sangakademi, Vor Frelser Kirke i Esbjerg, Sangens Hus

Foredrag ved Elsemarie Dam Jensen, Sange og sangtraditioner i Sønderjylland

Esbjerg Kommune, Sønderjylland
Schackenborg 19 mar Kl. 10.00—15.00
European Centre for Minority Issues, Schackenborg Fonden, Det Udenrigspolitiske Selskab

Schackenborg Dialogen

Tønder Kommune, Sønderjylland
Rene Rasmussen portræt.jpg 19 mar Kl. 19.00—21.30
Rejsby Menighedsråd, Rejsby Europæiske Efterskole, Historisk Samfund, Rejsby

En aften i genforeningens tegn

Sønderjylland, Tønder Kommune
Helsingør Domkantori 20 mar Kl. 19.00—20.15
Sct. Olai Vokalensemble

En grænse har to sider

Slesvig-Holsten
Helsingør Domkantori 21 mar Kl. 20.00—21.15
Sct. Olai Vokalensemble

En grænse har to sider

Tønder Kommune, Sønderjylland
Kulturhuset Emanuel2 22 mar Kl. 09.30—16.00
Tønder Amts Grænseforening, Foreningen Norden, Sprogforeningen og Tønder Biblioteker.

Højskoledag i kulturhuset Emanuel i Skærbæk, Tema Genforeningen

Tønder Kommune, Sønderjylland
b.jpg 22 mar Kl. 09.30—16.00
Emanuels Café, Foreningen Norden, Historisk Forening, Grænseforeningen og Tidens Kvinder.

Højskoledag med emnet: "Genforening"

Tønder Kommune, Sønderjylland
Die Folgen Der Teilung Schleswigs Foelgerne Af Slesvigs Deling 1920JPEG 27 mar Kl. 10.30—17.00
Landesarchiv Schleswig-Holstein og Rigsarkivet Aabenraa

Følgerne af Slesvigs deling/Die Folgen der Teilung Schleswigs 1920

Slesvig-Holsten
Rikke Thomsen.jpg 27 mar Kl. 19.00—22.00
Hagge's Musik Pub

Foredrag om grænsekonflikter i Europa & koncert m. Rikke Thomsen

Tønder Kommune, Sønderjylland
Outdoor discussion.jpg 28 mar Kl. 15.00—17.00
Grænseforeningen, Jaruplund Højskole og Syddansk Universitet

Minority Changemaker Programme

Slesvig-Holsten
Medgang og modgang.jpg 28 mar
Museum Sønderjylland

Medgang og modgang – Udvekslinger mellem dansk og tysk kunst

Sønderjylland, Tønder Kommune

april

grænselyst sh web.png 01 apr Kl. 19.30—20.45
Esbjerg Ensemble

GRÆNSELYST

Esbjerg Kommune, Sønderjylland
grænselyst sh web.png (1) 02 apr Kl. 19.30—21.30
Esbjerg Ensemble

Grænselyst

Esbjerg Kommune, Sønderjylland
Genforeningen LIVE Sort 15 apr Kl. 19.30—21.00
TV SYD

TV SYD på tur: Genforeningen LIVE

Esbjerg Kommune, Sønderjylland
Final 2020 Logo Artboard Rød Placeholder 21 apr Kl. 13.00—15.00
OK-Klubben i Esbjerg

100-året for Genforeningen 1920.

Esbjerg Kommune, Sønderjylland
Christian X3 21 apr Kl. 19.00—21.00
Historisk Samfund for Sønderjylland

Afstemning og genforening på film

Slesvig-Holsten
Final 2020 Logo Artboard Rød Placeholder 22 apr Kl. 19.30—22.00
Menighedsrådet, Nordschleswigsche Gemeinde, Løgumkloster Forsamlingshus, Løgumkloster Lokalråd, Historisk Forening for Løgumkloster Kommune

Paneldebat

Tønder Kommune, Sønderjylland
EFA2 23 apr Kl. 09.00—18.00
European Free Alliance (EFA)

EFA-kongresen 2020

Slesvig-Holsten
EFA2 23 apr Kl. 19.00—21.00
Slesvigsk Parti og Sydslesvigsk Vælgerforening

European Free Alliance Kongres

Slesvig-Holsten
Her Går Grænsen 2 23 apr Kl. 19.00—22.00
Visby Forsamlingshus i samarbejde med Sprogforeningen og Det lille Teater i Gråsten

Teaterforestillingen HER GÅR GRÆNSEN - 20 forestillinger i 20 sønderjyske forsamlingshuse i 2020

Tønder Kommune, Sønderjylland
EFA2 24 apr Kl. 09.00—18.00
European Free Alliance (EFA)

EFA-kongresen 2020

Slesvig-Holsten
EFA2 25 apr Kl. 09.00—13.00
European Free Alliance (EFA)

EFA-kongresen 2020

Slesvig-Holsten

maj

Billede kalender.jpg 02 maj Kl. 11.00—12.00
FotoforumSyd

Fotoudstilling hjemstavn

Sønderjylland, Tønder Kommune
Højt Til Himlen3 05 maj Kl. 19.30—21.00
Egnsspillene Højt Til Himlen

Egnsspillene Højt Til Himlen

Tønder Kommune, Sønderjylland
Højt Til Himlen3 06 maj Kl. 19.30—21.00
Egnsspillene Højt Til Himlen

Egnsspillene Højt Til Himlen

Tønder Kommune, Sønderjylland